Celestron Nebula -sumusuodatin Origin Intelligent Home Observatory
Celestron Nebula on Hα-Hβ-OIII-kuvaussuodatin Celestron Origin -kaukoputkeen. Se päästää läpi emissiosumujen säteilemät aallonpituudet ja estää muun spektrin, joten taivaan tausta tummenee ja sumut erottuvat selvästi myös kaupunki- ja esikaupunkitaivaalta kuvattaessa. Tutustu myös muihin tähtikaukoputkien lisätarvikkeisiin.
Suunniteltu f/2,2-optiikalle
Originin 6 tuuman RASA-optiikka tuo valon suodattimeen jyrkässä kulmassa, mikä siirtää suodattimen läpäisyspektriä. Kapeampikaistaiset suodattimet, joita ei ole tehty f/2,2-järjestelmille, estävät tällöin osan sumun valosta ja kuva himmenee. Nebula-suodattimen kaistanleveys on mitoitettu f/2,2:lle, joten sumun valo pääsee kennolle ja vain tausta mustuu.
Asennus suoraan Originiin
Suodatin asennetaan etulinssikennon suodatinlaatikkoon kirkkaan optisen ikkunan tilalle ilman erillistä sovitinta, ja Origin säilyttää optisen suorituskykynsä. Galakseja ja tähtijoukkoja kuvattaessa suodatin kannattaa vaihtaa takaisin kirkkaaseen ikkunaan, koska ne ovat laajakaistaisia kohteita. Jokainen suodatin testataan yksitellen, ja mukana tulee sen oma spektrinen läpäisykäyrä.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Vaimentaa valosaastetta ja luonnollista taivaankirkkautta, jolloin kontrasti paranee sekä valosaasteisella että pimeällä taivaalla.
- Korkea läpäisy Hα-, Hβ- ja OIII-aallonpituuksilla pitää sumut kirkkaina samalla kun tausta tummenee.
- Sopii emissiosumujen kuten Orionin sumun (M42), Lagoonin sumun (M8), Pohjois-Amerikan sumun (NGC 7000) ja Carinan sumun (NGC 3372) kuvaamiseen.
- Vaihdetaan Originin kirkkaan optisen ikkunan paikalle ilman sovittimia.
- Nystyröity reunus antaa hyvän otteen asennuksen aikana.
- Heijastuksenestopinnoitteet vaimentavat lasin heijastuksia.
- Vaahtomuovilla vuorattuun säilytyslaukkuun mahtuu suodatin tai Originin optinen ikkuna, kun se ei ole käytössä.
Tekniset tiedot
- Suodatintyyppi: Hα-Hβ-OIII-kuvaussuodatin
- Läpäisyaallonpituudet: 486 nm (Hβ), 496/501 nm (OIII), 656 nm (Hα)
- Läpäisy keskeisillä aallonpituuksilla: vähintään 85 %
- Läpäisy muualla spektrissä: alle 0,5 %
- Optimoitu aukolle: f/2,2
- Runko: koneistettu, mustaksi anodisoitu alumiini
- Pinnoitus: heijastuksenestopinnoitteet
- Yhteensopivuus: Celestron Origin Intelligent Home Observatory
Lisää Celestronin valikoimaa löydät Celestron-merkkisivulta.
Arviot
Arvosteluja ei vielä ole