Godox KNOWLED Pixel RGB -LED-valosauva
Knowled TP-sarjan pikselivalosauva luo yhdellä valaisimella lukemattomia värejä, tunnelmia ja liikkuvia valoefektejä elokuva-, video- ja studiotuotantoihin. Tiheästi pikseloitu valo ja tarkka värintoisto sopivat taustojen elävöittämiseen, praktisiksi valoiksi kuvaan ja realististen valotilanteiden simulointiin. Tutustu myös muihin valosauvoihin ja putkivaloihin.
Pikseliohjaus ja mapping
Korkean pikselitiheyden ansiosta yksittäisiä pikseleitä on enemmän ohjattavana, mikä mahdollistaa tarkemman pixel mappingin. Mapping-ohjelmistolla videokuvaa voi heijastaa pikselivalojen ryhmään. Näin valon ja varjon muutokset näyttävät valaistuissa kohteissa luonnollisilta ja saumattomilta, esimerkiksi ohi kulkevien valojen tai liekkien kaltaisissa efekteissä.
Langaton ja langallinen ohjaus
Valoa ohjataan langattomasti CRMX:llä, kaapelilla DMX:n kautta tai päivitetyllä Godox Light 3.0 -järjestelmällä. Sisäänrakennettu LumenRadion langaton DMX-moduuli toimii 8- ja 16-bittisessä tilassa. 8-bittinen tila säästää kanavia, kun ohjattavia valoja on paljon, ja 16-bittinen tila antaa tarkemman värin ja kirkkauden säädön.
Tärkeimmät ominaisuudet
- Värilämpötilaa säädetään välillä 2000–10000K sadan kelvinin portain.
- Sävyä voi vaihtaa koko 0–360° alueella, jolloin käytössä on miljoonia värejä.
- Kolmeen sisäänrakennettuun pikseliefektiin (Chase, Flow ja Fade) voi ohjelmoida omat pikseliparametrit.
- Pixel mapping -tuki mahdollistaa videosisällön toistamisen valoryhmällä.
- Ohjausvaihtoehtoina ovat langaton CRMX, langallinen DMX ja Godox Light 3.0.
- Näyttö kääntyy 180 astetta, joten asetuksia on helppo lukea myös hankalaan paikkaan asennetusta valosta.
- Sarjan 2′, 4′ ja 8′ pituudet mahdollistavat huomaamattoman sijoittelun kuvaan sekä näyttävät, monipuoliset kuviot.
Tekniset tiedot
- Värilämpötila: 2000–10000K, 100K portain
- Sävysäätö: 0–360°
- Pikselitehosteet: Chase, Flow, Fade
- Ohjaus: CRMX (LumenRadio), DMX, Godox Light 3.0
- DMX-tilat: 8-bit, 16-bit
- Näyttö: kääntyy 180°
- Sarjan pituudet: 2′, 4′, 8′
Lisää Godoxin valaisimia ja tarvikkeita löydät Godox-merkkisivulta.
Arviot
Arvosteluja ei vielä ole